Skoro každý má doma terasku alebo balkón, a týka sa to nielen domov, ale aj bytov. Kto by nemiloval vychutnávanie kávičky pri posedení na čerstvom vzduchu? Na balkón sa priam pýtajú nejaké kvety, a mnoho domácností je na rozkvitnutý balkón patrične hrdých. Čím väčší balkón máte, tým viac kvetov sa vám naň zmestí. No vedeli ste, že niektoré druhy rastlín sú háklivé nielen na chlad, ale aj na príliš silné slnečné žiarenie? Áno, mnoho druhov kvetín vám môže na prudko slnku zahynúť. No niektoré druhy si to naopak vychutnávajú, a v tomto článku sa dozviete ktoré.
Medzi najcitlivejšie rastliny patria logicky tie izbové, a aj keď sa nimi chcete pochváliť napríklad po zime a vyložiť ich na balkón, môžu zle zareagovať aj na priame slnko. Ako sa to prejavuje? Listy zožltnú prípadne úplne vyschnú doslova v priebehu jedného dňa. Slnečné žiarenie na Slovensku síce nie je také silné ako v prímorských krajinách, no počas leta býva tiež dosť vysoké.
Medzi najcitlivejšie rastliny , ktoré uprednostňujú polotieň patria tieto:
Bakopy (sú to rastlinky s malými a tenkými lístkami), plamienky, lobelky, begónie (tie sú citlivé nielen na priame slnko, ale aj na vlahu), sirôtky, brečtan, fuksie (tieto potrebujú aj častejšie hnojenie). A celkovo všetky tropické druhy, ktoré majú tenké lístky, a pochádzajú z dažďových oblastí.
Vo všeobecnosti sa jedná o rastliny s pevnejšími, kožovitými listami, v ktorých si držia vodu, a tak im nehrozí spálenie tak jednoducho. Skvelým príkladom rastlín, ktoré sa hodia na balkón sú napríklad sukulenty, ktoré ako vieme prežijú aj subtropické podnebie. No je jasné, že každý je fanúšikom týchto pichľavých krásavcov. V poslednej dobe si popularitu získala aj aloe vera, ktorá síce vyzerá ako sukulent, no jej tučné, dužinaté listy ukrývajú doslova bohatstvo, ktoré má liečivé účinky.
Okrem týchto si pokojne na balkón môžete dať aj petúnie, ktoré nájdete v odtieňoch ružovej, fialovej, červenej a bielej.
Počuli ste už o kvete s názvom Pakost Geranium? Jedná sa o letničku, ktorá zbožňuje slnko a znesie aj suchú pôdu. Sú to ideálne balkónové kvietky, ktoré tiež nájdete vo viacerých farebných variáciách.
Určite poznáte aj chryzantémy, ktoré krásne kvitnú až do neskorej jesene. Sú veľmi populárne , a zvládnu ich pestovať aj začiatočníci.
Cínie sú tiež klasikou, ktorú nájdete na vidieckych dvoroch. Tieto malé rozkošné kvietky ozdobia každý balkón, a taktiež sú veľmi odolné.
Vedeli ste, že aksamietnice môžete pestovať aj na balkóne? Táto zaznávaná rastlina je veľmi vďačná, a okrem vlhkej pôdy nič nepotrebuje, no odvďačí sa vám krásnymi oranžovými kvetmi.
Fialka záhradná zvládne aj slnko, no potrebuje pravidelné zalievanie. Ponúka nekonečnú paletu farieb, a z balkóna ich môžete pokojne presunúť aj na záhradu.
Klinček je trvalka, ktorej sa darí v kvetináčoch na balkóne, a existuje niekoľko variantov. Na balkón je najvhodnejšia plazivá odroda v odtieňoch červenej, ružovej aj žltej. Ich korenistá vôňa navyše odpudzuje hmyz.
Železník alebo Verbena je letnička, ktorej na prežitie treba priame slnko, pričom kvitne až do prvých mrazov. Vhodná je aj do závesných kvetináčov, a vyznačuje sa početnými zhlukmi kvietkov v žiarivých farbách.
Pri balkónových rastlinách nesmieme zabudnúť na muškáty, ktoré síce vyhľadávajú skôr polotieň, no sú to typické okrasné trvalky, ktoré skrášlia každý balkón.