Balkónové kvety na priame slnko

2. apríla 2023

Skoro každý má doma terasku alebo balkón, a týka sa to nielen domov, ale aj bytov. Kto by nemiloval vychutnávanie kávičky pri posedení na čerstvom vzduchu? Na balkón sa priam pýtajú nejaké kvety, a mnoho domácností je na rozkvitnutý balkón patrične hrdých. Čím väčší balkón máte, tým viac kvetov sa vám naň zmestí. No vedeli ste, že niektoré druhy rastlín sú háklivé nielen na chlad, ale aj na príliš silné slnečné žiarenie? Áno, mnoho druhov kvetín vám môže na prudko slnku zahynúť. No niektoré druhy si to naopak vychutnávajú, a v tomto článku sa dozviete ktoré.

Citlivé nielen na chlad , ale aj na slnko? 

Medzi najcitlivejšie rastliny patria logicky tie izbové, a aj keď sa nimi chcete pochváliť napríklad po zime a vyložiť ich na balkón, môžu zle zareagovať aj na priame slnko. Ako sa to prejavuje? Listy zožltnú prípadne úplne vyschnú doslova v priebehu jedného dňa. Slnečné žiarenie na Slovensku síce nie je také silné ako v prímorských krajinách, no počas leta býva tiež dosť vysoké.

Medzi najcitlivejšie rastliny , ktoré uprednostňujú polotieň patria tieto:

Bakopy (sú to rastlinky s malými a tenkými lístkami), plamienky, lobelky, begónie (tie sú citlivé nielen na priame slnko, ale aj na vlahu), sirôtky, brečtan, fuksie (tieto potrebujú aj častejšie hnojenie). A celkovo všetky tropické druhy, ktoré majú tenké lístky, a pochádzajú z dažďových oblastí. 

Balkónové kvety na priame slnko
Balkónové kvety na priame slnko

A ktoré rastliny si môžete bez výčitiek dať na balkón? 

Vo všeobecnosti sa jedná o rastliny s pevnejšími, kožovitými listami, v ktorých si držia vodu, a tak im nehrozí spálenie tak jednoducho. Skvelým príkladom rastlín, ktoré sa hodia na balkón sú napríklad sukulenty, ktoré ako vieme prežijú aj subtropické podnebie. No je jasné, že každý je fanúšikom týchto pichľavých krásavcov. V poslednej dobe si popularitu získala aj aloe vera, ktorá síce vyzerá ako sukulent, no jej tučné, dužinaté listy ukrývajú doslova bohatstvo, ktoré má liečivé účinky. 

Okrem týchto si pokojne na balkón môžete dať aj petúnie, ktoré nájdete v odtieňoch ružovej, fialovej, červenej a bielej. 

Počuli ste už o kvete s názvom Pakost Geranium? Jedná sa o letničku, ktorá zbožňuje slnko a znesie aj suchú pôdu. Sú to ideálne balkónové kvietky, ktoré tiež nájdete vo viacerých farebných variáciách.

Balkónové kvety na priame slnko
Balkónové kvety na priame slnko

Určite poznáte aj chryzantémy, ktoré krásne kvitnú až do neskorej jesene. Sú veľmi populárne , a zvládnu ich pestovať aj začiatočníci.

Cínie sú tiež klasikou, ktorú nájdete na vidieckych dvoroch. Tieto malé rozkošné kvietky ozdobia každý balkón, a taktiež sú veľmi odolné.

Vedeli ste, že aksamietnice môžete pestovať aj na balkóne? Táto zaznávaná rastlina je veľmi vďačná, a okrem vlhkej pôdy nič nepotrebuje, no odvďačí sa vám krásnymi oranžovými kvetmi.

Fialka záhradná zvládne aj slnko, no potrebuje pravidelné zalievanie. Ponúka nekonečnú paletu farieb, a z balkóna ich môžete pokojne presunúť aj na záhradu.

Klinček je trvalka, ktorej sa darí v kvetináčoch na balkóne, a existuje niekoľko variantov. Na balkón je najvhodnejšia plazivá odroda v odtieňoch červenej, ružovej aj žltej. Ich korenistá vôňa navyše odpudzuje hmyz.

Železník alebo Verbena je letnička, ktorej na prežitie treba priame slnko, pričom kvitne až do prvých mrazov. Vhodná je aj do závesných kvetináčov, a vyznačuje sa početnými zhlukmi kvietkov v žiarivých farbách.

Pri balkónových rastlinách nesmieme zabudnúť na muškáty, ktoré síce vyhľadávajú skôr polotieň, no sú to typické okrasné trvalky, ktoré skrášlia každý balkón. 

>>> Späť na úvod BLOGu Screenové rolety SK

Prečítajte si tiež

Zhrňovacie dvere na mieruZhrňovacie dvere na mieru
Zrhňovacie dvere sú veľmi praktickým riešením všade tam, kde z rôznych dôvodov nemôžete alebo nechcete umiestniť dvere klasické. Zrhňovacie dvere sa podobajú na posuvné dvere, avšak mechanika ich fungovania spočíva v zhŕňaní častí dvier do seba. Časti týchto dverí sú tvorené lamelami, samozrejme vertikálne postavenými, ktoré môže byť vyrobené z rôznych materiálov, o ktorých si […]
Výrobky z paliet - Vonkajšie sedenie z palietVýrobky z paliet
Rôzne výrobky z paliet sú nielen unikátne, ale aj ľahko vyrobiteľné a doslova za pár korún. Niektoré kusy zvládnete poľahky vyrobiť za jedno popoludnie, budú vám k tomu stačiť aj vyradené palety. Kde ich zohnať? V podstate si môžete nové palety aj kúpiť, stav tejto palety sa označuje ako A, čiže úplne bez poškodenia a […]
Ako zatieniť terasu
Kto má balkón alebo terasu, bude zrejme súhlasiť, že sa jedná o veľmi obľúbenú a často využívanú časť domu. Rodiny na nej trávia tie najkrajšie chvíle, počínajúc rannou kávou až po večerné posedenie pri západe slnka. Zrejme vás v tomto prípade bude zaujímať aj tienenie terasy. Vedeli ste, že moderné riešenia vám dokážu terasu nielen zatieniť, ale aj […]
1 2 3 5
Screenové rolety SK licenčný partner pre SR.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár
Sme nad mieru spokojní. Technik odviedol profesionálnu robotu
Ivan Horák
Ivan Horák
7. Apríl, 2023
super vyber a rolety su kvalitne. odporucam
Lukáš Skrezin
Lukáš Skrezin
7. Apríl, 2023
super odporucam a prajem vela spokojnych zakaznikov
Dávid Bederka
Dávid Bederka
7. Apríl, 2023
robili nam rolety do noveho domu a super odvedena robota chalani. odporucam a dakujem vam aj s priatelkou
Boris Poštolka
Boris Poštolka
7. Apríl, 2023
Screenove rolety od Vás bola najlepšia možná voľba. Skvelé! S našou rodinou sa nevieme dočkať leta a užívania si terasy v plnom prúde
Adam Kolár
Adam Kolár
7. Apríl, 2023
super robota odporucam
Stano Horváth
Stano Horváth
7. Apríl, 2023
som nadmieru spokojny. prajem vam este vela spokojnych zakaznikov
Tóno Katona
Tóno Katona
7. Apríl, 2023
Každý kto váha koho si vybrať pri výbere tak- Screenove rolety Senec sú bezkonkurenčne najlepší. Robili mi celý dom a vrelo odporúčam
Jozef Sučan
Jozef Sučan
7. Apríl, 2023
Nemám čo vytknúť. Odporúčam :)
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Najlepšie screenové rolety aké som si mohla vybrať. Super výber a rolety na mieru. Držím Vám palce
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Screenové rolety, to je vonkajšie tienenie na každé počasie.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
realizujeme v Bratislavskom a Trnavskom kraji, ostatné kraje len po dohode, aby to malo význam pre vás a takisto pre nás.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram