Drevená terasa k bazénu

10. mája 2023

Ak máte dostatočne veľkú záhradu a chcete si doma dopriať bazén, potrebujete vyriešiť aj okolie okolo neho. V našich končinách sa bazén môže využívať približne  od konca mája až do septembra, a na terase môžete tráviť čas, až pokým nepríde zima. Niekedy je treba pri výstavbe bazéna zapusteného do zeme aj upraviť terén v záhrade. Veľmi pekne pôsobí aj bazén s vyvýšenou drevenou terasou. Bojíte sa dať drevo okolo bazénu? Nemusíte, dnes si povieme, že je to naopak veľmi elegantné a štýlové riešenie.

Stavba terasy k bazénu

Mať okolo bazéna len trávnik nie je veľmi praktické ani hygienické. Lepšie je okolie bazéna nechať vyložiť kameňom alebo drevom. Potrebujete zároveň modernú a štýlovú terasu, ktoré odolá aj nástrahám počasia, nebude sa šmýkať a môžete si na ňu položiť lehátka, prípadne záhradný stôl a stoličky. Na začiatku je veľmi dôležité správne naprojektovanie terasy a celého bazéna.

Výber materiálu je tiež dôležitý. Udáva dizajnový tón, ktorým sa bude uberať celá terasa. Vyvýšená drevená terasa je napríklad nielen štýlová, ale aj bezpečná. Okrem dreva si môžete vybrať aj z variácií prírodného kameňa, umelého kameňa či betónových dlaždíc. Dôležité je vybrať si akýkoľvek materiál s protišmykovou úpravou.

Podklad pod drevenú terasu

Stavba akejkoľvek terasy začína podkladom. Väčšina firiem, ktoré sa zaoberajú realizáciou terás, predpokladá že už máte pripravenú betónovú plochu. Ak máte iba pripravenú a vyhĺbenú pôdu, počítajte aj s dodatočnými nákladmi na prípravu terasového betónového podkladu. Jednoduchšie to máte vtedy, ak nie je potrebné veľmi upravovať terén, a teda prekonávať výšku medzi terénom a výškou pochôdznej plochy.

Jednoduchá skladba terasy vyzerá nasledovne: terasové dosky (v hrúbke 18 až 30 mm), terasová konštrukcia (hrúbka 40 až 100 mm v podobe hranolov) a terasový podklad. Terasový podklad býva buď v podobe betónovej platne, lámaného kameňa (makadam) alebo v podobe kombinácie polystyrénu a fatrafolu. Betónová platňa musí mať svoje presne stanovené parametre – musí byť vyspádovaná smerom od domu, musí mať odtokový žľab alebo drenážnu časť, a musí byť aj spevnená železobetónom.

Drevená podlaha na terase

Drevo je prírodný materiál a tak sa na terasu prirodzene hodí. Pôsobí v súlade v kombinácii s trávnikom, a bazénu zároveň dodá nadčasový ráz. Drevo okolo bazéna musí byť špeciálne upravené, s vysokou a stálou farebnosťou, odolnosťou voči fľakom a aj vysokou mechanickou odolnosťou. Niekto môže mať obavy z prílišného prehrievania, no drevo sa na rozdiel od plastov a kameňa sa drevo až tak extrémne neprehrieva. V praxi to znamená, že sa po dreve môžete prejsť aj bosými nohami aj v lete. 

Na našom trhu nájdete drevené dosky vyrobené zo smreku, sibírskeho smrekovca, borovice či jaseňa, ktoré patria medzi realtívne cenovo dostupné alternatívy, ale aj z exotických drevín ako teak, pri ktorých treba počítať s vyššou cenou. Drevená terasa vám vydrží aj niekoľko desaťročí, pričom údržba nie je vôbec zložitá. 

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Ako rolety na terasu môžu zlepšiť váš záhradný priestor na relax

Podklad pod drevenú terasu
Podklad pod drevenú terasu

FAQ 10 najčastejších otázok pre drevenu terasu k bazénu

Je vhodné mať okolo bazéna trávnik alebo je lepšie zvoliť iný materiál?

Môže to byť menej praktické a hygienické mať okolo bazéna len trávnik. Prednostne by sa malo okolie bazéna vyložiť kameňom alebo drevom, ktoré sú ľahko udržiavateľné a estetické.

Ako môžem vytvoriť modernú a štýlovú terasu, ktorá odolá aj nástrahám počasia?

Dôležité je správne naprojektovanie terasy a celého bazéna. Materiál, ktorý zvolíte, určí dizajnový tón terasy. Drevená terasa je štýlová a bezpečná, no môžete si vybrať aj z variácií prírodného kameňa, umelého kameňa či betónových dlaždíc.

Na čo by som mala/mal dbať pri výbere materiálu pre terasu?

Pri výbere materiálu by ste mali dbať na to, aby mal protišmykovú úpravu, aby bol odolný voči počasiu a ľahko udržiavateľný.

Ako začína stavba akejkoľvek terasy?

Stavba terasy začína podkladom. Väčšina firiem predpokladá, že už máte pripravenú betónovú plochu. Ak máte iba pripravenú a vyhĺbenú pôdu, počítajte aj s dodatočnými nákladmi na prípravu terasového betónového podkladu.

Aké sú výhody drevenej podlahy na terase?

Drevo je prírodný materiál a hodí sa prirodzene na terasu, vytvára harmonický vzťah s okolitou prírodou a bazénom. Okrem toho, drevo okolo bazéna sa neprehrieva tak extrémne ako plasty a kameň, čo znamená, že sa po dreve môžete prejsť aj bosými nohami aj v lete.

Aký typ dreva je najvhodnejší pre terasu pri bazéne?

Na trhu nájdete mnoho možností, od smreku, sibírskeho smrekovca, borovice či jaseňa, ktoré sú cenovo dostupné, po exotické dreviny ako teak, ktoré sú drahšie. Drevo by malo byť špeciálne upravené, s vysokou a stálou farebnosťou, odolnosťou voči fľakom a vysokou mechanickou odolnosťou.

Ako dlho mi vydrží drevená terasa?

Drevená terasa môže vydržať aj niekoľko desaťročí, v závislosti od typu dreva a starostlivosti.

Je náročná údržba drevenej terasy?

Údržba drevenej terasy nie je zložitá. Je dôležité pravidelne čistiť povrch a obnovovať povrchovú úpravu, aby drevo zachovalo svoju krásu a odolnosť.

Je bezpečné mať drevenú terasu okolo bazéna, nebudem sa šmykať?

Drevená terasa s protišmykovou úpravou je bezpečná aj pri vlhkom počasí alebo pri výstupe z bazéna.

Ako môžem urobiť terasu vyvýšenú?

Vyvýšenú terasu môžete dosiahnuť výstavbou podpôrných konštrukcií, ktoré sú pokryté vrstvou terasových dosiek. Toto riešenie je štýlové a bezpečné, ale môže byť náročnejšie na realizáciu.

Stavba terasy k bazénu
Stavba terasy k bazénu


Vytvorenie útulnej a praktickej terasy okolo bazéna je projekt, ktorý si vyžaduje starostlivé plánovanie a uvážlivý výber materiálov. Správne navrhnutá terasa vám však ponúkne nielen estetický pohľad, ale aj bezpečné a pohodlné miesto na relax, ktoré môžete využívať počas celého letného obdobia.

Hoci sa môže zdôrazniť, že drevená terasa je skvelou voľbou pre bazénové oblasti, dôležité je si uvedomiť, že výber materiálu by mal byť prispôsobený vašim osobným preferenciám, životnému štýlu, rozpočtu a podmienkam v oblasti, kde žijete. Bez ohľadu na to, ktorý materiál si vyberiete, dôležité je, aby bol odolný, ľahko udržiavateľný a štýlový.

S vlastným bazénom a terasou môžete vytvoriť vlastné súkromné letné útočisko priamo vo svojej záhrade. Bez ohľadu na to, či preferujete plávanie, opaľovanie sa, grilovanie s priateľmi, alebo len relaxovanie pri pohári obľúbeného nápoja, vaša nová terasa vám umožní užiť si tieto aktivity v plnej miere. Investícia do terasy okolo bazéna vám tak prináša nielen estetickú hodnotu, ale aj funkčnosť a potešenie z využívania tohto priestoru na maximálnej úrovni.

>>> Späť na úvod BLOGu Screenové rolety SK

Prečítajte si tiež

Ochrana pred slnkom pre terasu: Ideálne riešenie pre vašu terasu či balkónOchrana pred slnkom pre terasu, ideláne riešenie pre vašu terasu či balkón.
Ochrana pred slnkom pre terasu: Ideálne riešenie pre vašu terasu či balkón
Screenové rolety na terasuTransformujte svoju terasu do oázy pohodlia a luxusu s našimi multifunkčnými screenovými roletami
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Multifunkčné výhody screenových roliet Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Avšak, aké sú konkrétne výhody našich screenových roliet? Preskúmajme […]
Screenové rolety na terasu cenníkAko rolety na terasu môžu zlepšiť váš záhradný priestor na relax
Je príjemné mať k dispozícii záhradný priestor, kde si môžeme oddýchnuť a relaxovať. No ako zabezpečiť, aby bol náš záhradný priestor ešte príjemnejší a viac komfortný? Mnoho ľudí si zakúpi dom či byt a na nej terasu a následne ju dokončia závesmi alebo roletami, aby im poskytovali potrebnú ochranu pred slnkom a inými nepriaznivými vplyvmi […]
Screenové rolety SK licenčný partner pre SR.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár
Sme nad mieru spokojní. Technik odviedol profesionálnu robotu
Ivan Horák
Ivan Horák
7. Apríl, 2023
super vyber a rolety su kvalitne. odporucam
Lukáš Skrezin
Lukáš Skrezin
7. Apríl, 2023
super odporucam a prajem vela spokojnych zakaznikov
Dávid Bederka
Dávid Bederka
7. Apríl, 2023
robili nam rolety do noveho domu a super odvedena robota chalani. odporucam a dakujem vam aj s priatelkou
Boris Poštolka
Boris Poštolka
7. Apríl, 2023
Screenove rolety od Vás bola najlepšia možná voľba. Skvelé! S našou rodinou sa nevieme dočkať leta a užívania si terasy v plnom prúde
Adam Kolár
Adam Kolár
7. Apríl, 2023
super robota odporucam
Stano Horváth
Stano Horváth
7. Apríl, 2023
som nadmieru spokojny. prajem vam este vela spokojnych zakaznikov
Tóno Katona
Tóno Katona
7. Apríl, 2023
Každý kto váha koho si vybrať pri výbere tak- Screenove rolety Senec sú bezkonkurenčne najlepší. Robili mi celý dom a vrelo odporúčam
Jozef Sučan
Jozef Sučan
7. Apríl, 2023
Nemám čo vytknúť. Odporúčam :)
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Najlepšie screenové rolety aké som si mohla vybrať. Super výber a rolety na mieru. Držím Vám palce
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Screenové rolety, to je vonkajšie tienenie na každé počasie.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
realizujeme v Bratislavskom a Trnavskom kraji, ostatné kraje len po dohode, aby to malo význam pre vás a takisto pre nás.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram