Túto otázku si asi kladie každý, čo nájde medzi hriadkami myšie chodbičky. Všimnúť si okrem toho môžete aj prepadliny v zemi, rozhrabanú pôdu a ohryzené rastliny. Práve počas jarných a jesenných prác sa môžu hlodavce nečakane objaviť.
Radi vylihujú v lístí, a lákajú ich aj korene cibuliek či zvyšky potravy a obilia. Práve potrava je pre ne primárnym lákadlom. Asi viete, že keď sa už k vám na záhradu nasťahovali, zbaviť sa ich nebude jednoduché. S našimi tipmi to však určite zvládnete.
Sú malé, ohybné a inteligentné. Keď sa im u vás raz zapáči, máte smolu. Musíte vytasiť tie najostrejšie zbrane. Myši sa veľmi rýchlo rozmnožujú, a z pár jedincov vám bude zrazu znepríjemňovať život celá kolónia.
Nehovoriac o tom, ako ničia rastliny, vyjedajú uskladnené zásoby v pivniciach a nechávajú po sebe výkaly. Existujú dokonca mnohé infekčné choroby prenosné z hlodavcov na človeka ako je napríklad besnota, a sú aj prenášačmi kliešťov.
Ak vám nie je ľúto malých zvieracích životov, iste ste typ, ktorý siahne po chémii. Je to radikálne, ale účinné riešenie.
Na výber máte viacero prípravkov a riešení.
Pasce na myši ich dokážu mechanicky vykynožiť, no zviera trpí a pri väčších množstvách ich budete potrebovať veľa, čo je finančne náročné.
Deratizačné lepidlo je takzvanou chemickou pascou. Nanesie sa na požadovaný povrch, zviera naláka pomocou chemických výlučkov, to sa prilepí a následne uhynie.
Jedy sú takisto veľmi účinné, nalákané zviera rýchlo usmrtia. Na trhu už existuje široká ponuka. Dávajte si však pozor ak vám do záhrady chodia aj psy či mačky, môžu skončiť otrávené.
Na trhu máme mnoho bezbolestných riešení, alebo si môžete pomôcť aj „babskými radami“, na internete ich nájdete neúrekom.
Elektronické plašiče fungujú na princípe ultrazvukového signálu, ktorý vadí hlodavcom, ale zároveň je bezpečný pre ostatné zvieratá aj človeka.
Ak sa chcete vydať čisto prírodnou cestou, na postihnuté miesta môžete pokropiť jablčný ocot, jeho arómu hlodavce neznášajú. No pripravte sa, že zo začiatku budete musieť kropiť aj dva krát denne.
Hlodavce tak isto odpudzuje aj aróma mäty, klinčekov a bobkových listov. Ak sa vám chce prácne rozmiestňovať ich po záhrade, môžete to skúsiť.
Ak ste už vyskúšali všetko a nedarí sa vám, môžete to nechať na prírodu, a zaobstarať si jednu alebo dve šikovné mačky, tie vám s vaším myšacím problémom iste rady pomôžu.