Myši a hlodavce na záhrade, čo s nimi?

3. marca 2022

Prečo mám na záhrade myši?

Túto otázku si asi kladie každý, čo nájde medzi hriadkami myšie chodbičky. Všimnúť si okrem toho môžete aj prepadliny v zemi, rozhrabanú pôdu a ohryzené rastliny. Práve počas jarných a jesenných prác sa môžu hlodavce nečakane objaviť.

Radi vylihujú v lístí, a lákajú ich aj korene cibuliek či zvyšky potravy a obilia. Práve potrava je pre ne primárnym lákadlom. Asi viete, že keď sa už k vám na záhradu nasťahovali, zbaviť sa ich nebude jednoduché. S našimi tipmi to však určite zvládnete.

Prečo mám na záhrade myši?

Akčný plán!

  • Najskôr odstráňte popadané lístie, zvyšky plodov a prehnitých rastlín (ako sme si povedali, hlodavce idú za potravou, preto im nedajte priestor na ďalšiu hostinu)
  • Lokalizujte všetky miesta, kde by sa mohli nachádzať (spoznáte ich podľa podrytej pôdy, výkalov, ohryzených rastlín a hniezd z lístia či konárikov)
  • Ochráňte kmene stromčekov (mladé stromčeky sú pre ne veľkým lákadlom, hlavne ich korene. Ochránite ich zábalom zo železných pilín, ktoré by mali byť pár centimetrov pod zemou, ale zároveň aspoň 20 centimetrov aj nad zemou)
  • Štrkové kamienky nielen na okrasu (záhony ruží či iných kvetín viete ochrániť práve vrstvou štrkových kamienkov, a bude to pôsobiť aj esteticky)
  • Aj kovová klietka vám urobí službu (ak máte menšie kríky, na ktorých sú plody, alebo veľmi vzácne rastliny, jednoducho ich budete musieť ochrániť mechanicky. Kovová klietka by tiež mala byť dostatočne hlboko v zemi, aby sa pod ňu hlodavce nepodhrabali)

Prečo sú hlodavce také nebezpečné?

Sú malé, ohybné a inteligentné. Keď sa im u vás raz zapáči, máte smolu. Musíte vytasiť tie najostrejšie zbrane. Myši sa veľmi rýchlo rozmnožujú, a z pár jedincov vám bude zrazu znepríjemňovať život celá kolónia.

Nehovoriac o tom, ako ničia rastliny, vyjedajú uskladnené zásoby v pivniciach a nechávajú po sebe výkaly. Existujú dokonca mnohé infekčné choroby prenosné z hlodavcov na človeka ako je napríklad besnota, a sú aj prenášačmi kliešťov.

Ak ste za radikálne riešenia, použite chémiu!

Ak vám nie je ľúto malých zvieracích životov, iste ste typ, ktorý siahne po chémii. Je to radikálne, ale účinné riešenie.

Na výber máte viacero prípravkov a riešení.

Pasce na myši ich dokážu mechanicky vykynožiť, no zviera trpí a pri väčších množstvách ich budete potrebovať veľa, čo je finančne náročné.

Deratizačné lepidlo je takzvanou chemickou pascou. Nanesie sa na požadovaný povrch, zviera naláka pomocou chemických výlučkov, to sa prilepí a následne uhynie.

Jedy sú takisto veľmi účinné, nalákané zviera rýchlo usmrtia. Na trhu už existuje široká ponuka. Dávajte si však pozor ak vám do záhrady chodia aj psy či mačky, môžu skončiť otrávené.

Ak ich nechcete zabíjať, tak ich plašte!

Na trhu máme mnoho bezbolestných riešení, alebo si môžete pomôcť aj „babskými radami“, na internete ich nájdete neúrekom.

Elektronické plašiče fungujú na princípe ultrazvukového signálu, ktorý vadí hlodavcom, ale zároveň je bezpečný pre ostatné zvieratá aj človeka.

Ak sa chcete vydať čisto prírodnou cestou, na postihnuté miesta môžete pokropiť jablčný ocot, jeho arómu hlodavce neznášajú. No pripravte sa, že zo začiatku budete musieť kropiť aj dva krát denne.

Prečo sú hlodavce také nebezpečné?

Skúste staviť na prírodu

Hlodavce tak isto odpudzuje aj aróma mäty, klinčekov a bobkových listov. Ak sa vám chce prácne rozmiestňovať ich po záhrade, môžete to skúsiť.

Ak ste už vyskúšali všetko a nedarí sa vám, môžete to nechať na prírodu, a zaobstarať si jednu alebo dve šikovné mačky, tie vám s vaším myšacím problémom iste rady pomôžu.

Prečítajte si tiež

Screenové rolety na terasu cenníkAko rolety na terasu môžu zlepšiť váš záhradný priestor na relax
Je príjemné mať k dispozícii záhradný priestor, kde si môžeme oddýchnuť a relaxovať. No ako zabezpečiť, aby bol náš záhradný priestor ešte príjemnejší a viac komfortný? Mnoho ľudí si zakúpi dom či byt a na nej terasu a následne ju dokončia závesmi alebo roletami, aby im poskytovali potrebnú ochranu pred slnkom a inými nepriaznivými vplyvmi […]
Drevená terasa k bazénuDrevená terasa k bazénu
Ak máte dostatočne veľkú záhradu a chcete si doma dopriať bazén, potrebujete vyriešiť aj okolie okolo neho. V našich končinách sa bazén môže využívať približne  od konca mája až do septembra, a na terase môžete tráviť čas, až pokým nepríde zima. Niekedy je treba pri výstavbe bazéna zapusteného do zeme aj upraviť terén v záhrade. […]
Dôležitosť kvalitného screenového tienenia na terase a v altánkuDôležitosť kvalitného tienenia na terase a v altánku
Predstavte si idylický letný deň, keď slnko svieti na vašu terasu, vtáci spievajú a váš záhradný altánok alebo terasa sú pripravené na to, aby ste si v nich užili pohodlný čas. Tieto vonkajšie priestory sú ideálnym miestom na relaxáciu, stravovanie a zábavu s rodinou a priateľmi. Avšak bez adekvátneho tienenia môže byť pobyt v týchto […]
1 2 3 5
Screenové rolety SK licenčný partner pre SR.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Sme nad mieru spokojní. Technik odviedol profesionálnu robotu
Ivan Horák
Ivan Horák
7. Apríl, 2023
super vyber a rolety su kvalitne. odporucam
Lukáš Skrezin
Lukáš Skrezin
7. Apríl, 2023
super odporucam a prajem vela spokojnych zakaznikov
Dávid Bederka
Dávid Bederka
7. Apríl, 2023
robili nam rolety do noveho domu a super odvedena robota chalani. odporucam a dakujem vam aj s priatelkou
Boris Poštolka
Boris Poštolka
7. Apríl, 2023
Screenove rolety od Vás bola najlepšia možná voľba. Skvelé! S našou rodinou sa nevieme dočkať leta a užívania si terasy v plnom prúde
Adam Kolár
Adam Kolár
7. Apríl, 2023
super robota odporucam
Stano Horváth
Stano Horváth
7. Apríl, 2023
som nadmieru spokojny. prajem vam este vela spokojnych zakaznikov
Tóno Katona
Tóno Katona
7. Apríl, 2023
Každý kto váha koho si vybrať pri výbere tak- Screenove rolety Senec sú bezkonkurenčne najlepší. Robili mi celý dom a vrelo odporúčam
Jozef Sučan
Jozef Sučan
7. Apríl, 2023
Nemám čo vytknúť. Odporúčam :)
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Najlepšie screenové rolety aké som si mohla vybrať. Super výber a rolety na mieru. Držím Vám palce
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Screenové rolety, to je vonkajšie tienenie na každé počasie.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
realizujeme v Bratislavskom a Trnavskom kraji, ostatné kraje len po dohode, aby to malo význam pre vás a takisto pre nás.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram