Myši a hlodavce na záhrade, čo s nimi?

3. marca 2022

Prečo mám na záhrade myši?

Túto otázku si asi kladie každý, čo nájde medzi hriadkami myšie chodbičky. Všimnúť si okrem toho môžete aj prepadliny v zemi, rozhrabanú pôdu a ohryzené rastliny. Práve počas jarných a jesenných prác sa môžu hlodavce nečakane objaviť.

Radi vylihujú v lístí, a lákajú ich aj korene cibuliek či zvyšky potravy a obilia. Práve potrava je pre ne primárnym lákadlom. Asi viete, že keď sa už k vám na záhradu nasťahovali, zbaviť sa ich nebude jednoduché. S našimi tipmi to však určite zvládnete.

Prečo mám na záhrade myši?

Akčný plán!

  • Najskôr odstráňte popadané lístie, zvyšky plodov a prehnitých rastlín (ako sme si povedali, hlodavce idú za potravou, preto im nedajte priestor na ďalšiu hostinu)
  • Lokalizujte všetky miesta, kde by sa mohli nachádzať (spoznáte ich podľa podrytej pôdy, výkalov, ohryzených rastlín a hniezd z lístia či konárikov)
  • Ochráňte kmene stromčekov (mladé stromčeky sú pre ne veľkým lákadlom, hlavne ich korene. Ochránite ich zábalom zo železných pilín, ktoré by mali byť pár centimetrov pod zemou, ale zároveň aspoň 20 centimetrov aj nad zemou)
  • Štrkové kamienky nielen na okrasu (záhony ruží či iných kvetín viete ochrániť práve vrstvou štrkových kamienkov, a bude to pôsobiť aj esteticky)
  • Aj kovová klietka vám urobí službu (ak máte menšie kríky, na ktorých sú plody, alebo veľmi vzácne rastliny, jednoducho ich budete musieť ochrániť mechanicky. Kovová klietka by tiež mala byť dostatočne hlboko v zemi, aby sa pod ňu hlodavce nepodhrabali)

Prečo sú hlodavce také nebezpečné?

Sú malé, ohybné a inteligentné. Keď sa im u vás raz zapáči, máte smolu. Musíte vytasiť tie najostrejšie zbrane. Myši sa veľmi rýchlo rozmnožujú, a z pár jedincov vám bude zrazu znepríjemňovať život celá kolónia.

Nehovoriac o tom, ako ničia rastliny, vyjedajú uskladnené zásoby v pivniciach a nechávajú po sebe výkaly. Existujú dokonca mnohé infekčné choroby prenosné z hlodavcov na človeka ako je napríklad besnota, a sú aj prenášačmi kliešťov.

Ak ste za radikálne riešenia, použite chémiu!

Ak vám nie je ľúto malých zvieracích životov, iste ste typ, ktorý siahne po chémii. Je to radikálne, ale účinné riešenie.

Na výber máte viacero prípravkov a riešení.

Pasce na myši ich dokážu mechanicky vykynožiť, no zviera trpí a pri väčších množstvách ich budete potrebovať veľa, čo je finančne náročné.

Deratizačné lepidlo je takzvanou chemickou pascou. Nanesie sa na požadovaný povrch, zviera naláka pomocou chemických výlučkov, to sa prilepí a následne uhynie.

Jedy sú takisto veľmi účinné, nalákané zviera rýchlo usmrtia. Na trhu už existuje široká ponuka. Dávajte si však pozor ak vám do záhrady chodia aj psy či mačky, môžu skončiť otrávené.

Ak ich nechcete zabíjať, tak ich plašte!

Na trhu máme mnoho bezbolestných riešení, alebo si môžete pomôcť aj „babskými radami“, na internete ich nájdete neúrekom.

Elektronické plašiče fungujú na princípe ultrazvukového signálu, ktorý vadí hlodavcom, ale zároveň je bezpečný pre ostatné zvieratá aj človeka.

Ak sa chcete vydať čisto prírodnou cestou, na postihnuté miesta môžete pokropiť jablčný ocot, jeho arómu hlodavce neznášajú. No pripravte sa, že zo začiatku budete musieť kropiť aj dva krát denne.

Prečo sú hlodavce také nebezpečné?

Skúste staviť na prírodu

Hlodavce tak isto odpudzuje aj aróma mäty, klinčekov a bobkových listov. Ak sa vám chce prácne rozmiestňovať ich po záhrade, môžete to skúsiť.

Ak ste už vyskúšali všetko a nedarí sa vám, môžete to nechať na prírodu, a zaobstarať si jednu alebo dve šikovné mačky, tie vám s vaším myšacím problémom iste rady pomôžu.

>>> Späť na úvod BLOGu Screenové rolety SK

Prečítajte si tiež

Bioklimatická pergola BratislavaAko bioklimatická pergola predĺžila obytný priestor o 16 m²: Prípadová štúdia zo Záhorskej Bystrice
V tomto článku sa zameriame na to, ako môže bioklimatická pergola pomôcť predĺžiť obytný priestor, zvýšiť pohodlie a vytvoriť útulné prostredie. V našom príklade zo Záhorskej Bystrice sa zákazník rozhodol pre rozšírenie obývačky o 16 metrov štvorcových, čo prinieslo nový priestor na relax a pobyt vonku, či už počas slnečných dní alebo nepriaznivého počasia. Bioklimatická […]
Spájanie hranolov na altánokSpájanie hranolov na altánok jednoducho a pevne
Stavba altánku predstavuje ideálny spôsob, ako si v záhrade vytvoriť miesto na oddych a stretnutia s priateľmi či rodinou. Aby však altánok splnil svoj účel a vydržal roky, je dôležité zaistiť pevné a stabilné spájanie jednotlivých konštrukčných prvkov, ako sú hranoly. V tomto článku vám ukážeme najlepšie spôsoby, ako spojiť hranoly na altánok, aby ste […]
Okrasné záhony pri ploteOkrasné záhony pri plote ako elegantné riešenie pre váš pozemok
Vytvoriť okrasné záhony pri plote je nielen praktickým, ale aj estetickým riešením pre váš pozemok. Okrem toho, že dodávajú vášmu exteriéru štýl a eleganciu, môžu slúžiť aj ako prirodzená bariéra, ktorá zvyšuje súkromie a bezpečnosť. V tomto článku sa pozrieme na výhody, ktoré vám okrasné záhony môžu priniesť, a poskytneme tipy na ich správne navrhovanie […]
1 2 3 11
Screenové rolety SK licenčný partner pre SR.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Screenové rolety, to je vonkajšie tienenie na každé počasie.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
realizujeme v Bratislavskom a Trnavskom kraji, ostatné kraje len po dohode, aby to malo význam pre vás a takisto pre nás.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram