Vonkajšie tienenie, rolety, žalúzie alebo fólie proti teplu?

20. marca 2021

Každý jeden horúci slnečný deň nám nepridáva na našej pozitívnej nálade, pozrime sa teda na to, ako si môžeme spríjemniť každý jeden deň v obývačke, záhrade, terase či balkóne.

Už na úvod je potrebné spomenúť, že každé efektívne riešenie prináša nejaké technické obmedzenie a hlavne prináša obmedzenie ako zásah buď do okna, alebo zásah do fasády, prípadne nejaký iný vedľajší nedostatok.

Najpoužívanejšími formami tienenia sú:

Okenná fólia na okno proti teplu

Fólie proti teplu sa využívajú hlavne vtedy, ak chcete rýchlo vyriešiť teplotný problém. Toto riešenie nie je síce zlé, ale má jednu veľkú nevýhodu a tou je dodatočná inštalácia z vonkajšej strany, ktorá nevydrží dlho a hlavne táto fólia uberá zo svetlosti počas celého roku. Táto svetlosť vám bude chýbať hlavne v zimnom období.

Počas zimy a nepríjemných sychravých dní je príjemné dostať do interiéru akékoľvek slnečné žiarenie navyše a niekedy postačuje aj prísun svetla s menších okenných otvorov, keďže nie každý máme doma veľké okná, alebo veľké dverové posuvné systémy.

Screenové rolety proti teplu

Tieto rolety sa ku nám dostali zo severských krajín, kde sú screeny využívané už pomerne dlho. V strednej európe sme neboli zvyknutí na „nejakú“ látku, ktorá nás má ochrániť pred slnečným žiarením. Táto „nejaká“ látka je technickým unikátom a prináša veľmi veľa výhod oproti klasickým tieniacim prvkom.

zipscreen bratislava

Jednou z nich je najvyššia možná odolnosť proti vetru, kedy je možné využiť screenové rolety proti teplu a zároveň aj pri silnom vetre dosahujúcom až 130km za hodinu. Táto sklotextilná tkanina zachytáva až 97% škodlivého UV žiarenia, takéto hodnoty nie je technicky možné dosiahnuť žiadnym iným tienením ak chceme zároveň vidieť aj z interiéru smerom von.

Táto výhoda je zároveň aj ich jediná nevýhoda, čiže ak máte nainštalovaný screen s priehľadnosťou 3% tak s takouto roletou nie je technicky možné docieliť úplné zatemnenie. Samozrejme je možné vyrobiť a osadiť aj technickú tkaninu v prevedení blackout, prídete síce o screen priehľadnosť ale zároveň si zachováte aj odolnosť voči silnému vetru.

Už aj v Bratislave máme niekoľko developerských projektov, kde sa smie montovať jedine tento typ screenu a tienenia, takže sme radi, že aj domáci developeri začali presadzovať tento efektívny typ tienenia odolného voči poveternostným podmienkam a zároveň odrážajú slnečné žiarenie proti sálavému teplu z okien.

Bratislava Údernícka ulica Petržalka

Vonkajšie rolety hliníkové

Kvalitné vonkajšie rolety patria právom medzi kvalitné exteriérové tienenie. Ich výhodou je dlhá životnosť a hlavne odolnosť voči poveternostným podmienkam. Ideálne ak sú lamely vyplnené PUR penou, v takomto prípade chránia okno proti teplu a v zime aj proti chladu.

predokenné rolety

Zároveň sa k tomu pridáva aj kvalitná bezpečnostná ochrana proti vlámaniu. Vždy pred kúpou sa poraďte s vašim dodávateľom tieniacej techniky, ktorý vám je schopný dodať bezpečnostný motor a tým zvýšiť bezpečnosť vašich priestorov. Ich nevýhodou je, že sa inak nedá regulovať svetlo ako vyťahovaním rolety, čiže buď máte roletu stiahnutú, alebo vytiahnutú, čo nie vždy a každému vyhovuje.

Vonkajšie žalúzie

U nás asi najpoužívanejší tieniaci prvok proti odrazu tepla z exteriéru. Zároveň asi najdizajnovejší kúsok na okne, ktorý môžete dostať. Vysoký tieniaci efekt je nespochybniteľný, pri správnom naklopení je naozaj toto tienenie kvalitným odrazovým prvkom proti teplu na okne.

Bohužiaľ aj toto kvalitné tienenie má jeden veľký nedostatok a tým je najhoršia ochrana pri nepriaznivom počasí. Vonkajšie žalúzie by sa nemali používať ak fúka silný vietor, prípadne by ste mali zvážiť ich inštaláciu všade do vyšších poschodí.

Hlavne v Bratislave a výškových budovách je to značný problém, aj mi máme zákazníka, ktorý si vyslovene želal montáž vonkajších žalúzii na pomerne veternú stranu budovy, i napriek osadenému veternému čidlu sa nedá vždy predpokladať, že bude vietor fúkať z takej strany, kde je umiestnené veterné čidlo a skoro každý rok riešime výjazd na túto developerskú štvrť a neustále riešime s poisťovňou škodovú udalosť, ktorá zatiaľ trpezlivo prepláca výmenu týchto poškodených žalúzii.

Ako si teda vybrať vhodné tienenie proti teplu?

Takže ak zhrniem možnosti vonkajšieho tienenia proti teplu, tak je na každého zvážení, čo si nakoniec vyberie aké tienenie, najlepšie je sa zamyslieť nad svojimi preferenciami, či siahnete po dizajne, spoľahlivosti, výdrži, alebo pôjdete cestou praktickosti a dlhoročným používaním bez akéhokoľvek technického zásahu či už v zlom počasí, alebo ho budete nakoniec používať s rozvahou a budete sa o ne musieť častejšie starať a pravidelne servisovať.

Screenové rolety SK

Vonkajšie rolety proti slnku, najmä screenové rolety, predstavujú najlepšie riešenie pre ochranu pred slnečnými lúčmi z viacerých dôvodov:

  1. Efektívna ochrana proti UV žiareniu: Screenové rolety sú vyrobené z materiálov, ktoré efektívne blokujú škodlivé UV lúče, čím chránia nielen interiér pred vyblednutím nábytku a podláh, ale aj poskytujú ochranu pre obyvateľov domu.
  2. Regulácia teploty: Tieto rolety výrazne prispievajú k udržaniu nižšej teploty v interiéri tým, že odrážajú slnečné lúče ešte predtým, ako preniknú dovnútra. To môže výrazne znížiť potrebu používania klimatizácie a tým aj náklady na chladenie.
  3. Zachovanie výhľadu: Na rozdiel od tradičných roliet a žalúzií, screenové rolety umožňujú zachovať výhľad na exteriér, zatiaľ čo zároveň poskytujú ochranu pred slnkom a zvyšujú súkromie.
  4. Odolnosť voči poveternostným vplyvom: Materiály použité na screenové rolety sú navrhnuté tak, aby odolávali vetru, dažďu a iným poveternostným vplyvom, čo zaisťuje ich dlhú životnosť a minimálnu potrebu údržby.
  5. Estetická príťažlivosť: Screenové rolety sú dostupné v širokej škále farieb a vzorov, čo umožňuje ich ľahké zladenie s architektúrou a dizajnom budovy, pridávajúc tak estetickú hodnotu k exteriéru.
  6. Energetická efektívnosť: Pomocou screenových roliet môžete znížiť množstvo slnečného žiarenia, ktoré vstupuje do interiéru, čím sa zníži potreba umelého osvetlenia počas dňa a zlepší sa celková energetická efektívnosť budovy.

Vďaka týmto vlastnostiam sú screenové rolety ideálnym riešením pre každého, kto hľadá efektívnu, esteticky príťažlivú a dlhotrvajúcu ochranu proti slnku.

Rolety proti vetru - screenové rolety
Rolety proti vetru - screenové rolety - Vonkajšie rolety proti slnku
>>> Späť na úvod BLOGu Screenové rolety SK

Prečítajte si tiež

Ochrana pred slnkom pre terasu: Ideálne riešenie pre vašu terasu či balkónOchrana pred slnkom pre terasu, ideláne riešenie pre vašu terasu či balkón.
Ochrana pred slnkom pre terasu: Ideálne riešenie pre vašu terasu či balkón
Screenové rolety na terasuTransformujte svoju terasu do oázy pohodlia a luxusu s našimi multifunkčnými screenovými roletami
Screenové rolety pre terasu od našej spoločnosti sú však oveľa viac ako len o zatienení pred slnkom. Multifunkčné výhody screenových roliet Ich prínos sa výrazne prekonáva obzor tohto jednoduchého významu. Predstavujú totiž element, ktorý dokáže vytvoriť komfortný priestor pre vaše relaxačné chvíle, nezávisle na ročnom období. Avšak, aké sú konkrétne výhody našich screenových roliet? Preskúmajme […]
Screenové rolety na terasu cenníkAko rolety na terasu môžu zlepšiť váš záhradný priestor na relax
Je príjemné mať k dispozícii záhradný priestor, kde si môžeme oddýchnuť a relaxovať. No ako zabezpečiť, aby bol náš záhradný priestor ešte príjemnejší a viac komfortný? Mnoho ľudí si zakúpi dom či byt a na nej terasu a následne ju dokončia závesmi alebo roletami, aby im poskytovali potrebnú ochranu pred slnkom a inými nepriaznivými vplyvmi […]
1 2 3 9
Screenové rolety SK licenčný partner pre SR.

Kontaktujte nás

Kontaktný formulár

Sme nad mieru spokojní. Technik odviedol profesionálnu robotu
Ivan Horák
Ivan Horák
7. Apríl, 2023
super vyber a rolety su kvalitne. odporucam
Lukáš Skrezin
Lukáš Skrezin
7. Apríl, 2023
super odporucam a prajem vela spokojnych zakaznikov
Dávid Bederka
Dávid Bederka
7. Apríl, 2023
robili nam rolety do noveho domu a super odvedena robota chalani. odporucam a dakujem vam aj s priatelkou
Boris Poštolka
Boris Poštolka
7. Apríl, 2023
Screenove rolety od Vás bola najlepšia možná voľba. Skvelé! S našou rodinou sa nevieme dočkať leta a užívania si terasy v plnom prúde
Adam Kolár
Adam Kolár
7. Apríl, 2023
super robota odporucam
Stano Horváth
Stano Horváth
7. Apríl, 2023
som nadmieru spokojny. prajem vam este vela spokojnych zakaznikov
Tóno Katona
Tóno Katona
7. Apríl, 2023
Každý kto váha koho si vybrať pri výbere tak- Screenove rolety Senec sú bezkonkurenčne najlepší. Robili mi celý dom a vrelo odporúčam
Jozef Sučan
Jozef Sučan
7. Apríl, 2023
Nemám čo vytknúť. Odporúčam :)
Veronika Šuranová
Veronika Šuranová
7. Apríl, 2023
Najlepšie screenové rolety aké som si mohla vybrať. Super výber a rolety na mieru. Držím Vám palce
Lucia Čákovská
Lucia Čákovská
7. Apríl, 2023
Screenové rolety, to je vonkajšie tienenie na každé počasie.
© Copyright 2023 - Bez hmyzu SK s.r.o.
realizujeme v Bratislavskom a Trnavskom kraji, ostatné kraje len po dohode, aby to malo význam pre vás a takisto pre nás.
envelopephone-handsetmap-marker

Pin It on Pinterest

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram