riešime možnosť vonkajších screenových roliet na trojdielnom okne v plastovom ráme v panelákovom byte v Petržalke.
Chceli by sme si upresniť niektoré informácie:
Slúžia tieto rolety ako dostatočná tepelná izolácia na slnečnej strane bytu v lete, alebo sú lepšie vonkajšie žalúzie?
Sú stiahnuté rolety upevnené zo všetkých strán tak ako sieťka proti hmyzu? Máme mačky, ktoré sa niekedy do tej sieťky oprú, je možné, aby sa takto isto opreli do screenovej rolety bez toho, aby prepadli?
Ako funguje mechanický spôsob ovládania roliet?
Je možné mať na oknách aj klasické sieťky proti hmyzu spolu s týmito roletami?
Môžem poprosiť o orientačnú cenu (aj s montážou)? Vnútorný rozmer trojdielneho okna je 235 cm na šírku a 140 cm na výšku
Textový preklad videa:
Dobrý deň prajem. V dnešnej časti sa pozrieme na otázky priamo od vás. Prišiel nám dopyt ohľadne screenovych roliet montovaných na klasické panelákové okno. Takže pozrieme sa na tento spôsob montáže. Prejdem rovno na otázky aby sme si prešli všetko a zodpovedali sme všetko čo zákazníčka požaduje.
Slúžia tieto rolety ako dostatočná tepelná izolácia na slnečnej strane bytu v lete alebo sú lepšie vonkajšie žalúzie? Vždy záleží od preferencií toho konkrétneho zákazníka, to znamená že či už vonkajšie žalúzie alebo screenové rolety majú svoje výhody samozrejme aj nejaké nevýhody.
Ak začnem vonkajšími žalúziami, vonkajšie žalúzie sa dajú regulovať. To znamená že otvárate si lamely. Viete si ich vytiahnuť úplne hore, stiahnete si a akonáhle sú zavreté tak vlastne ten odraz slnečného žiarenia je v podstate stopercentný.
Nevýhodou vonkajších žalúzii je samozrejme slabá výdrž pri nejakých poveternostných podmienkach, to znamená nerobí im dobre vietor a už vôbec nie na nejakom paneláku kde z nejakej strany fúka. V takomto prípade by ste ich mali väčšinou zdvihnúť. Toto je potrebné si zvážiť a práve z tohto dôvodu sa moc vonkajšie žalúzie nemontujú na panelákové okná.
Na druhú stranu screenové rolety majú najväčšiu výhodu práve tak ako vidíte na tomto obrázku zadržiavané odrazové žiarenie. To znamená že prechádza dovnútra slnečný svit ale to škodlivé UV žiarenie zachytí samotná látka.
Takže toto je výhodou týchto roliet, plus najväčšou výhodou respektíve bonusom je odolnosť voči vetru. Screenove rolety pri správnom uchytení okna, vydrží tento screen do nejakých 130 kilometrov za hodinu takže naozaj máte pomerne bezpečný systém. Nemusíte to riešiť keď odchádzate z domu či to treba zdvihnúť, stiahnuť alebo proste čo s tým treba riešiť. Nevýhoda screenu je jedna. To je tá že nikdy s ním spravíte nejakú úplnú tmu, respektíve to záleží od toho aký typ screenu ste si vybrali.
Či už sa jedná o 1%, 3%, 5% vždy tá viditeľná stránka je tam a nikdy nedosiahnete vlastne úplný blackout. Existujú samozrejme látky aj s hliníkovou fóliou. V takomto prípade docielite ten blackout ale stratíte tú možnosť výhľadu z bytu von. Pozrime sa na jednotlivé možnosti uchytenia a tam uvidíte aj akým spôsobom ten screen funguje ako je cez neho vidno. To, ako odoláva screen vetru je vlastne lepenie alebo tavenie toho zipsu. Tak ako to vidíte na tomto obrázku ten screen samotný je vedený vo vodiacej nohe ktorá skrýva vnútri gumové tesnenie. To znamená že po celej dĺžke je tá látka kotvená v tých vodiacich nohách. Tu je vidieť detail tej vodiacej nohy a spodnej záťažovej lišty.
Ďalšia otázka: Sú stiahnuté rolety upevnené zo všetkých strán. Tak ako sieťka proti hmyzu? Áno ale musíte si dávať pozor ak si naceňujete screen, u viacerých dodávateľov musíte túto požiadavku napísať. Existuje viacero možností. Buď je teda spodná záťažová lišta vedená v nohách ale po bokoch nemá látka tento zips ale je voľná.
To znamená že vyslovene je tam diera medzi nohou a tou látkou. Tretia možnosť je vedenie lankom ktoré tak isto je uchytené len v tej spodnej záťažovej lište a to lanko vlastne fixuje spodnú záťažovú lištu. My sa snažíme 95 percent všetkých screenov montovať s týmto systémom. Je to určite najkvalitnejšie a najrozšírenejšie používanie tohoto screenu ale bohužiaľ samozrejme aj najdrahšie.
Ďalšia otázka: Máme mačky, ktoré sa niekedy do tej sieťky oprú, je možné aby sa takto isto opreli do rolety bez toho aby prepadli? Ak stiahnete tak ako je vidno tu na tomto obrázku screen až po spodnú hranu tak tá mačka nemá šancu screen zdvihnúť, záťažová lišta je plnená železom a viac menej je funkcia toho screenu alebo tej samotnej rolety je taká že tá spodná záťažová lišta šponuje stále tú látku, čiže sa to nestane a neviem si predstaviť ani nejaké menšie dieťa že by to len tak jednoducho zdvihlo.
Ďalšia otázka: Ako funguje mechanický spôsob ovládania roliet? Tu si je potrebné uvedomiť jednu dôležitú vec. Samozrejme existuje možnosť riešenia ako spraviť screen na takúto kľuku, ktorá samotná je tak drahá ako motor čiže dá sa povedať že tieto zipscreenové rolety nemontuje na mechanické ovládanie, je to naozaj z toho dôvodu že tá spodná záťažová lišta je plná toho železa presne kvôli tomu aby mala určitú váhu. Neviem si predstaviť že by niekto si dával mechanickú kľuku a zdvíhal ju samozrejme len tak jednoducho hore-dole.
Máme tu teda prvú montáž. Táto montáž je presne montovaná s tou klukou tak ako vidíte tu na tej pravej strane. Tak v tejto časti je zavesená kľuka. Tu je schovaná respektíve na tom obrázku nevidno je tu na opačnej strane. Jedná sa o takýto rodinný dom na tých vrchných poschodiach sme montovali všade screeny, všetko išli mechanické ovládania a je to jedna z mála montáži kedy zákazník vyslovene si neželal túto kľuku. Takto vyzerá namontovaný screen v okne. Tu už máme ďalšiu montáž ktorá je samozrejme už v elektrike. Všetky tie zvyšné montáže sú v električke takže toto bol jediný jediný možný spôsob kedy sme vlastne riešili samotnú kľuku.
Je možné mať na oknách aj klasické sieťky proti hmyzu spolu s týmito roletami? Áno samozrejme, v takomto prípade pri dverách je to trošku problém ale je možno osadiť aj na takúto screenovú roletu. V takomto prípade na celý otvor sieťku. Ideálne je asi plisse. Veľa ľudí si myslí že táto zips screenová roleta funguje zároveň aj ako sieťka. Áno v určitej časti je to pravda ale tak ako som spomínal v tejto prvej časti ako vidíte aj tu, na ten screen vždy by tu mala zostať nejaká drobná medzera centimeter dva. Z jednoduchého dôvodu lebo pri teple alebo pri zime, pri chlade tá látka sa môže šponovať. Nemala by nikdy zosadnúť na tú spodnú hranu okna. Takže vždy tu zostane nejaká centimetrová medzera. Bežne montuje aj pod takúto roletu klasickú iso sieťku na okno čiže toto neni žiadny problém.
Tu už máme vlastne prvý pohľad ako to vyzerá. Ten screen je namontovaný na dverách v tomto prípade. čiže neprídete o výhľad z takéhoto balkóna. To je vlastne pridaná hodnota toho screenu, zároveň aj samozrejme zachytáva to UV žiarenie čiže to teplo vám neprechádza do vnútra.
Tu v tomto paneláku investor dovolil montovať len screenové rolety. Je to Panelák v Petržalke. Tak ako vidíte na týchto obrázkoch je tu montáž a inštalácia klasických okien. Ďalšia naša zákazka je tu, to je rohové okno. Keď sa pozrieme ešte na túto časť tak vidíte že rohové okno sa dá tak isto bez problémov osadiť takýmto spôsobom. Na tomto byte boli inštalované už trošku zložitejšie tie systémy, sú to veľké plochy. Táto roleta má nejaké 3 metre a na výšku to bolo ešte viac. Takže asi 3,5 metra. Toto je montáž v Senci. Na celom dome boli použité screenové rolety. Myslím si že toto je jedna z prvých montáží, ak si pamätám tak je to možno ešte nejakých 6-7 rokov späť.
V tomto prípade bola použitá screenová roleta na schodisko. Bezproblémová montáž a myslím si že veľmi efektívne využíva vlastne to zachytávanie tepla lebo v tejto časti sa prehrieval v podstate celý dom. Celé to schodisko. Mali tam saunu v tomto prípade. Takto vyzerá už montáž zase zo spálne, takže vidíte ako je možné zladiť ten samotný screen v interiéri. Tých možností farebných je niekoľko. Netvrdím že ich je hrozne veľa, používa sa väčšinou nejaká bledá, krémová, antracit, možno čierna a zároveň sa vyberá ten stupeň priehľadnosti.
Posledná otázka: Môžem poprosiť o cenu aj s montážou, vnútorný rozmer trojdielneho okna je 235x140. Vyrátal som a aktuálne (marec 2022) vychádza cena v tomto rozmere screenu s montážou, s diaľkovým ovládaním, s elektrikou komplet na nejakých 750 eur s DPH. Neni to málo ale vždy treba zvážiť kam sa montuje vlastne tento screen, čo od neho očakávate a ak očakávate to zachytenie tepla a zároveň aj si chcete nechať alebo zachovať ten výhľad von tak si myslím že toto je najideálnejšie technické riešenie ktoré je možné použiť na byt, na dom, kdekoľvek.
Zodpovedal som myslím že všetky otázky z tohto dopytu, v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať či už na našom webe screenoverolety.sk alebo bezhmyzu.sk. Alebo aj na našej facebookovej stránke nájdete nejaké ďalšie odpovede. Ak by som nezodpovedal niečo tak neváhajte kontaktovať. Ďakujem pekne.