Záhrada pri dome je ideálnym miestom na trávenie času s deťmi či s priateľmi. Rýchlou a najjednoduchšou formou ako hostí pohostiť je grilovanie. Ak však nechcete celé leto iba grilovať, príjemnou zmenou môže byť kotlíkový guláš.
Ak uvažujete o tom, aký veľký kotlík si zaobstarať, zvážte najskôr to, pre koľko ľudí budete variť. Vo všeobecnosti je dobré držať sa rady, že vo väčšom kotlíku navaríte aj menej, no naopak to nepôjde.
Vyberať môžete zo širokej škály produktov a ak si nie ste istí čo všetko, okrem samotného kotlíka, budete potrebovať, kupujte radšej celé sady. Budete mať tak istotu, že vám pokrievka presne sadne a že kotlík vojde do kotliny či trojnožky.
Výhoda nerezového kotlíka oproti smaltovanému je jeho odolnosť. Odolnosť sa síce odráža na cene, no ak plánujete aj výlety či pobyty na chaty, určite vydrží viac ako smaltovaný. Nerezový kotlík môžete bez problémov používať aj keď sa poškriabe či obije.
Ak má byť však kotlík iba doplnok v záhrade, postačí aj overená a nenáročná klasika, smaltovaný kotlík, ktorý vašej guláš párty dodá tú pravú atmosféru.
Keď už je po oslave a vy ostanete sami v záhrade, je čas na upratovanie a umývanie. Ak ste si zvolili smaltovaný kotlík, nepoužívajte drátenku, povrch kotlíka by mohla poškriabať a tým ho znehodnotiť. Radšej nechajte kotlík najskôr odmočiť, až potom ho umyte špongiou a následne utrite dosucha. Z kotliny treba vysypať popol a všetok nespálený materiál. Po vyčistení ju môžete odložiť na suché miesto.
Na pravú gulášovú párty toho nepotrebujete veľa. Stačí vám pozvať priateľov, overený recept a kvalitné a čerstvé suroviny.
Suroviny:
Postup prípravy
Najskôr si pripravte všetky suroviny, cibuľu nakrájajte na malé kúsky, mäso a zemiaky zase na kocky. Keď sú suroviny pripravené, opražte cibuľu na oleji do zlata, následne pridajte mäso. Hovädzie mäso mierne osmažte, aby sa stiahlo a podlejte vodou, varte asi pol hodiny. Po pol hodine môžete pridať bravčové mäso a hrsť zemiakov, osoľte, okoreňte podľa chuti. Prikryté varte ďalšiu pol hodinu až hodinu. Keď je mäso takmer hotové, pridajte ďalšie zemiaky a opäť zalejte vodou, varte ďalšiu pol hodinu. Priebežne guláš kontrolujte a dochucujte.
Suroviny:
1kg jahňacie na kosti
2ks cibuľa
100gr kurdyuk
1 ks hlávka cesnaku
koriander
soľ
korenie
Postup prípravy
Jahňacie mäso musíte najskôr dôkladne umyť a vysušiť. Očistite ho od prebytočných blán, nakrájajte na malé kúsky a vložte do kotlíka. Zalejte vodou tak, aby bolo úplne ponorené. Varte na miernom ohni, až do úplného uvarenia asi hodinu a pol až dve hodiny. Počas varenia neustále odstraňujte penu. Mäsový vývar po uvarení preceďte, k mäsu pridajte nakrájanú cibuľu, cesnak a tukový chvost. Osoľte, okoreňte a varte ďalších dvadsaťpäť minút. Pred podávaním ozdobte nasekanými bylinkami.